Blog poświęcony mediom w XXI wieku.
Blog > Komentarze do wpisu
Abonament RTV

   Małymi krokami wychodzi na jaw "najsłabsze ogniwo" jakim jest rządowy projekt zniesienia abonamentu radiowo - telewizyjnego. Rząd Platformy Obywatelskiej długo dawał do zrozumienia obywatelom, że płacenie za TVP oraz Polskie Radio jest bezsensowne. Schodzy zaczynały się już wtedy, gdy m. in. koalicjant proponował by opłaty za media publiczne były pobierane w rachunku za prąd, niestety i ten projekt przepadł

Czy tylko My Polacy płacimy abonament? Odpowiedź brzmi - NIE. Europejczycy też płacą, tylko w prawie każdym państwie są to opłaty w różnych formach.

W Czechach abonament za radio i tv pobierany jest jako dwa oddzielne abonamenty nie tak jak u nas (dwa w jednym). Dodać należy że w Czechach nie jest obowiązkiem rejestrowania odniorników. 

Dania ma trochę dziwną sytuację medialną, ponieważ tam trzeba rejestrować każdy odbiornik telewizyjny oraz radiowy, do tego przy zmianie telewizora z czarno-białego na kolorowy abonent zmuszony jest powiadomić nadawcę publicznego o tej zmianie (czy to nie jest dziwne?) Dziwny fakt, że kupując w sklepie radio bądź telewizor Duńczycy muszą w miejscu zakupu zostawić adres domowy a sprzedawca zobowiązany jest do przekazania danych klienta mediom publicznym. W Irlandii niezależnie od tego z czego płynie sygnał telewizyjny (telewizor, komputer) + antena satelitarna trzeba płacić.                                  W niemczech sytuacja jest już bardziej ciekawsza za sprawą opłat pobieranych za telewizję w telefonie komórkowym czy telewizję w internecie. W Wielkiej Brytani obowiązek płacenia abonamentu spada już na każdego.

   Jak się okazuje nasz kraj nie jest osamotniony w płaceniu za dźwięk i obraz ale rząd Tuska chciałby przybliżyć Polskę do Bułgarii,Estoni, Hiszpani, Litwy czy Łotwy. Czas pokaże czy zapowiedziane obietnice abonentowe zostaną wprowadzone w życie czy to kolejne puste nic nie znaczące słowa.

 

 

 

piątek, 07 listopada 2008, swiat-mediow

Polecane wpisy

  • Media lokalne

    Tak jak wspomniałem wcześniej o dzieleniu mediów ogólnopolskich tak podopbny przypadek spoczywa na niektórych mediach lokalnych. Nie będę mówić co?, gdzie? i ja